banner

Mülakatlarda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

banner
4 min read

Mülakatlarda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Mülakat, herkesin yaşamında mutlaka deneyimlediği ya da deneyimleyeceği süreçlerden biridir. Ön eleme sonucu mülakata çağırıldıysanız, sizin işe alımın bu basamağını geçebileceğiniz anlamına gelmektedir yani bu süreci başarılı bir şekilde tamamlamak sizin elinizde.
Başarılı bir mülakat geçirmek istiyorsanız  ‘Mülakat Nedir ve Mülakatta Nelere Dikkat Etmeliyiz?’ yazımız sizin için faydalı olacaktır.

 

Mülakat Nedir?

Mülakat, iş görüşmesi olarak da ifade edilmektedir. Mülakatın tam olarak tanımlamasını yapacak olursak çalışan/personel alımı yapan insan kaynakları ekibi ve iş başvurusu yapan adayları buluşturan bir değerlendirme, görüşme sürecidir. Bu süreç pandemi sonrası çoğunlukla online olarak yürütülmektedir.
Başvuran adayın eğitimi, çalışma geçmişi, adayın karakteri, başvuru yaptığı iş ile ilgili detaylar ve bilgi birikimi gibi konularla ilgili karşılıklı bilgi alışverişini kapsayan  kısa bir toplantıdır.

 

Mülakatlarda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Şirket-Pozisyon Araştırma Hazırlığı
  • Dış Görünüş
  • Kendinizi Tanıma
  • Beden Dili
  • İfade Edilebilirlik
  • Zamanlama

Şirket-Pozisyon Araştırma Hazırlığı

Mülakat süreci öncesinde dikkat etmeniz gerekenler arasında öncelikli olarak hazırlık aşaması vardır. Mülakattan önce başvurduğunuz şirket ve pozisyon ile ilgili araştırma yapmalısınız. Şirketin faaliyet gösterdiği sektör/sektörler, şirketin vizyonu, şirketin misyonu, şirketin çalışma kültürü, ortamı ve tarihçesi hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda vardır. Mülakat esnasında şirketle alakalı değindiğiniz her bilgi ile karşı tarafa bu işi ve kendilerini önemsediğinizi hissettirebilirsiniz.

Başvuru yaptığınız pozisyonun niteliklerine hakim olmanız ve sizin bu yetkinliklere sahip olmanız mülakat sürecinin olumlu sonuçlanmasına katkısı çok büyük olacaktır. En önemli nokta ise, istenilen pozisyona ve yetkinliklerle ilgili örnekler vermenizdir. Mülakat esnasında ben bu yetkinliğe sahibim demek yerine yaşadığınız bir tecrübe ile örneklendirebilirsiniz. Ama unutulmamalı ki çoğu zaman  aranan kriterlere sahip tam anlamı ile uyumlu bir aday bulunamayabilir. Yapılan araştırmalara göre adayların %47’si başvurdukları pozisyon için yeterli bilgi ve tecrübe sahibi olmadıkları için işe alınmıyor ya da görüşmeye çağrılmıyor. Sonuç olarak şirket tarafından beklenen deneyim ve yetkinliklerle sizinkiler arasında çok uçurum yoksa işe alınma şansınız diğer adaylara göre daha yüksektir. Ayrıca mülakatınız online gerçekleşecekse ki bu günümüzde daha olası bir ihtimal mülakat öncesinde ekipmanlar kontrol edilmeli ve mümkünse öncesinde test edilmelidir.

Kendinizi Tanıma

Sorulan sorulara istenilen cevaplarla ve güçlü bir yanıt vermenin yolu kendinizi iyi tanıma ve iyi bir şekilde ifade edebilmekten geçmektedir. Kendinizi hangi konularda başarılı gördüğünüzü, bu mesleği neden tercih etmek istediğinizi ve bunlara benzer konularla ilgili sorulara nasıl yanıtlar verebileceğinizi mülakat öncesinde mutlaka düşünmelisiniz. Kendinizi davranışlarınızla, sözlerinizle ifade ederken kendinizi tanıdığınıza güveniniz mutlaka olmalıdır. Diğer adaylardan bir adım önde başlamak ve kendinizi net bir şekilde ifade etmek için mülakattan önce SWOT Analizi yapabilirsiniz.

Beden Dili

Mülakatta dikkat etmeniz gerekenlerden birisi ise beden dilidir. İzlenimi oluşturmada önemli rol alan kriterlerden biridir. Beden dili, tüm ikili ilişkilerde olduğu gibi iş görüşmelerinde de hakkımızda birçok detayı ele verir. Yapılan araştırmalara göre mülakatlara katılan adayların %33’i kötü duruş, %38’i de gülümsemedikleri için olumsuz değerlendirilmektedir.  Hiç kimse somurtkan birisi ile aynı iş ortamında çalışmak istemez.

Gülümseyin, pozitif bakın.

Göz temasını da unutmayalım. Mülakat esnasında konuşulan kişinin gözlerinin içine samimiyetle bakmak gerekir. Dikkat dağıtacak, negatif etki bırakacak hareketlerden kaçınmalısınız: karşınızdaki ya da siz konuşurken saçınızla oynamaktan, yüzünüze dokunmak veya kalem çevirmekten gibi ..

İfade Edilebilirlik

Mülakat esnasında kendinizi anlaşılır ve net bir şekilde ifade etmelisiniz. İlgili pozisyonla ilgili motivasyonunuzu karşı tarafa iletmek mülakatın önemli bir parçalarından birisidir. Sorulan sorulara  karmaşık ve kısa cevaplar vermekten kaçınmalısınız.

Sosyal bir beceri olan iletişim, işveren için en önemli noktalardandır. Bu becerinizi en iyi şekilde kanıtlamak istiyorsanız mülakat süresince iletişiminizi kuvvetli tutmanız, kendi düşüncelerinizi özgün bir biçimde dile getirmeniz gerekmektedir. Unutmayın, kendinizi tanıtırken kendinizi yeterince ifade edememek veya mütevazı olmaya çalışmak, yeni ve çok daha büyük potansiyel iş pozisyonlarında sizi diğer adaylara göre geri düşürecektir. Aynı zamanda yalan söylemeyin, her konuda dürüst davranın. Kendinizi, beklentilerinizi, hedeflerinizi, yetkinliklerinizi net bir şekilde ifade edin.

 

Bu yazımızda ‘Mülakat Nedir?’ ve ‘Mülakatlarda Nelere Dikkat Etmeliyiz?’ sorularının yanıtını bulmaya ve  size anlatmaya çalıştık.

Mülakat sürecinizin başarıyla tamamlanması için bu kriterleri göz önünde bulundurarak mülakata katılmanızı tavsiye ederiz. Umarım sevdiğiniz işte, anlaşabildiğiniz çalışma arkadaşları ile mutlu bir şekilde çalışırsınız.

 

Bir cevap yazın

Comment
Full Name
Work email
Website
Company Name