banner

İnsan Kaynaklarında Lokasyon Problemi

banner
4 min read

İnsan Kaynaklarında Lokasyon Problemi

Ülkemizde işsizlikle ilgili problemler olduğu konusunda hepimizin hemfikir olduğunu düşünüyorum.
Bu yazımda işsizlikten bahsederek herkesin bildiği konulardan bahsetmeyeceğim. Aslına bakarsanız bu yazımda personelsizlikten bahsedeceğim.

Pandemi ile birlikte uzaktan çalışmaya karşı artan ilginin ardından bu altyapıya uygun olmayan şirketlerin ayakta durmakta zorlandığı yapılan araştırmalara göre ortaya konmuş durumdadır.
Bu durum aslında 2020 yılının ikinci yarısından itibaren başladığını gözlemliyoruz. İşletmeler zorunlu kapanmalarla birlikte uzaktan çalışmaya yönelmeye başlamalarının ilk günleri gözlemlediğim bir olaydan bahsetmek istiyorum fakat öncesinde uzaktan çalışmanın bir kültür olduğuna dikkat çekmek istiyorum.

Yani uzaktan çalışma için şirketler kendilerine özgü yöntemler belirlemelidir. Bu her iki taraf için geçerlidir. Yöneticilerin uzaktan çalışan personellerini kontrol etmek için mesai saatlerinde kamera açık bir şekilde çalışmaları ile ilgili zorunluluklar getirdiği ile ilgili haberleri hepimiz görmüşüzdür. Diğer taraftan uzaktan çalışmanın çalışanlar tarafından suistimal edildiği ile ilgili haberlerde sürekli karşımıza çıkmaktadır. Tabi burada uzaktan çalışma kötüdür gibi söylemlerde bulunmuyorum. Sadece bu kültürün konumuz olan küçük işletmelerde oluşması için ekibin ve yöneticilerin üzerine düşüne görevin büyük olduğundan bahsetmek istiyorum. Böyle bir konjonktürde bir yandan pandemi ile mücadele eden diğer yandan işlerini tamamlaması ve firmanın ayakta kalmasını sağlaması gereken yöneticiler uzaktan çalışma ile ilgili denemelerde bulunmaya başlamışlardı. Denemeler diyorum çünkü bu süreç çoğu işletme için ya kısa sürdü ya da ısrar ederek devam ettirmeye çalıştı ve küçülmeye gitmek durumunda kaldı. Küçülmeye giden firmalar yaşamlarını bir şekilde sürdürdü fakat uzaktan çalışmayı sonlandıran firmalar için farklı problemler sonraki süreçte ortaya çıkmaya başladı.
Bu sorun ise işçi devridir. Pandemi nedeni ile yaygınlaşan uzaktan çalışma imkânı ülkemizde çok sayıda personel için geçiş fırsatı oluşturdu. Daha az ücret alacakları işlere sırf uzaktan çalışma imkânı olduğu için geçiş yapmaya başladılar. Bu durumda uzaktan çalışma imkânı olan firmalar bu imkânı sunamayan firmalara göre daha avantajlı oluyorlar. Bu durumun üzerine ise coğrafi durumlarda farklı bir etken olarak işletmelerin personel bulmalarını oldukça zorlaştırmaktadır. Yani örneğin Karabük ilinde bulunan bir şirket İstanbul ya da Ankara gibi illere göre personel bulmak konusunda oldukça sıkıntı yaşamaktadırlar.

Aslında bu durum konusunda avantajlı bir kesim bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili yazımı farklı bir gün sizlerle paylaşmak istiyorum fakat biraz bahsetmek gerekirse,

 Bu süreçte iş arayan yeni mezun arkadaşlarımız biraz daha küçük şehirlerde iş imkânı bulmaktadırlar. Bu sürecin yeni mezun arkadaşlarımızla ilgili tecrübe kazanmak açısında çok uygun olduğunu düşünüyorum.

Konumuza dönecek olursak, uzaktan çalışma kültürü ve imkanı olmayan firmaların özellikle bulundukları bölge nedeni ile personel bulma konusunda yaşadıkları sıkıntılar nedeni ile sıkıntı yaşadıklarını görüyoruz umarım bu süreç biran önce biter ve en az hasarla bu süreci atlatırlar.

Bir cevap yazın

Comment
Full Name
Work email
Website
Company Name