banner

İş Başvurularında Üslubun Önemi

banner
4 min read

İş Başvurularında Üslubun Önemi

Geçtiğimiz günlerde ilginç bir durumla karşılaştım. Çalıştığım şirkete iş başvurusunda bulunan adaylara dönüş yaptığım sırada bir aday attığım maile dönüş yaptı ve bu yazıyı bu dönüş üzerine yazma gereği hissettim.

Yaklaşık 1.5 yıldır İnsan Kaynakları alanında çalışıyorum. Bu süre zarfında başvuruda bulunan adaylara elimden geldiği kadar dönüş yapmaya çalışıyorum. Elbette atladığım yada gözümden kaçan başvurularda olmuyor değil ama çoğunlukla olumsuz dönüş yapmış olsam bile çok güzel geri dönüşler aldım. Çünkü biliyorum ki bu bekleyiş bir süre sonra tahammül edilemez hale gelmektedir. Şahsen ben başvuru yapan adayların yerine kendimi koymayı tercih ediyorum. Ben olsam olumsuz bile olsa bir dönüş beklerim. Hatta dönüş yaptığım adaylardan defalarca teşekkür mesajı aldım ve çoğu ile sohbetimiz devam etti ve karşılıklı olarak birbirimize çok şey kattığımızı düşünüyorum.

Konumuza dönecek olursa yine başvuru yapan adaylara dönüş yaptığım sırada bir aday şu maili gönderdi bana;

” Zaten başka ne olabilirdi ki.
Birde insanlara form doldurtmak yerine özgeçmişlerine bakın.
Sizden daha büyük şirketler bile sizin gibi davranmıyor.
Birde sormadan edemeyeceğim bu attığınız maili çocuğunuza falan mı yazdırdınız.? ”

Açıkçısını söylemek gerekirse sinirlendim, içimden ve aklımdan bir çok mail türü geçti fakat hem temsil etmek olduğum şirkete karşı sorumluluklarım hem de bu arkadaşımızın daha fazla sinirlenmemesi için daha ılımlı ve açıklayıcı bir mail atmayı seçtim. Bu mailde neden olumsuz dönüş yaptığımız, özgeçmiş incelerken nelere dikkat ettiğim ve farklı bir sürü konu hakkında detaylı bir açıklama yaptım. Sonunda ise ufak bir sitem için ” Bu mail çocuğum tarafından gönderilmemiştir.” gibi bir cümle de iliştirmiş olabilirim.

Sizce neden bu arkadaşımız böyle bir sitem dolu dönüş yaptı bana?

Bu düşüncem biraz kötü niyetli belki ama benim ilk aklıma gelen ve düşündüğüm şu oldu;

” Zaten olumsuz dönüş aldım, onlarca yerle görüştüm sustum, bir geri dönüş bile alamadım. Hazır geri dönmüşler bende içimi dökeyim.”
Yani aslında sadece bana değildi bu mail aslında geri dönüş yapmayan firmalaraydı, aslında kendini dev aynasında gören insan kaynakları uzmanlarına, şirket sahiplerineydi.
Çünkü bir dönüş yapmaya bile yeltenmemişlerdi. Bu sinir aslında benim aracılığımla onlaraydı.

Lafı çok uzatmadan benim yaptığım dönüşü aşağıya bırakıyorum.
Umarım sizlere kendimi ifade edebilmişimdir.
Umarım büyük heveslerle mülakata, görüşmeye gelmiş gençlere, abilerim yada ablalarıma bir dönüş yapmaktan yorulmam ve o uzun bekleyişleri olumsuz bir dönüşle bile olsa kısaltarak onlara bir nebze olsun fayda sağlamış olurum.
Ve umarım bir daha böyle bir durum yaşamam…

İyi Günler
Geri dönüşümüz özgeçmişinizin incelenmesinin ardından yapılmıştır.

Sizden bir ay içerisinde iki defa form istediğimizi görüntülüyorum fakat herhangi bir geri dönüş alamamışız.

Ayrıca açmış olduğumuz ilan ile yeteneklerinizin bir alakasının olmamasının yanı sıra tecrübenizin bulunmaması da bu dönüşün nedenlerindendir.

Aynı zamanda tarafıma karşı sarf etmiş olduğunuz bu dil hiç hoş değil.

‘’ Sizden daha büyük şirketler bile sizin gibi davranmıyor.’’  ve bu konuda çok haklısınız en azından olumsuz bir dönüş yapmak için bile bir çaba sarf etmiyorlar. Başvuruyorsunuz günler, haftalar geçiyor ama bir dönüş alamıyorsunuz.

Dönüş aldığınız zaman ise bu üslup ile konuşma hakkını kendinizde bulabiliyorsunuz. Size naçizane tavsiyem ‘’ Birde insanlara form doldurtmak yerine özgeçmişlerine bakın.’’ Dediğiniz özgeçmişinizi biraz daha geliştirmeniz gerekmektedir.

Çünkü sizden o formu talep etmemizin nedeni özgeçmişinizin sizi ve yeteneklerinizi yeterince aktarmamasıdır. Yapmış olduğunuz başvuruda Xamarin  Android alanını işaretlemişsiniz fakat özgeçmişinizde bununla alakalı bir yetenek, dil yada tecrübe bulunmamaktadır.

Bizler de takdir edersiniz ki belki özgeçmişi güncel değildir diye düşünerek sizden bir form talep ettik.
Uzun lafın kısası;
Siz tecrübeniz ve bilginiz olmayan yetenekler, dillerle dolu bir ilana başvuru yaptığınız için bu dönüşün yapılmış olması bizlerin hatası değildir. Ve aynı zamanda bu başvurunuzda bizlere yeterli bilgiyi vermeyen özgeçmişinizle sizi değerlendirmek istemediğimizden dolayı sizden bir form talep ettik. Bu şirketimizin kurumsal olması yada olmaması ile alakalı değil, bir mülakat yöntemidir.

Bu arada önümüzdeki hafta özgeçmiş düzenleme ile ilgili bir blog yazım olacak sizinle paylaşacağım faydalı olacağının kanaatindeyim.

Bu mail çocuğum tarafından değil benim tarafımdan yazılmıştır.

Sağlıklı Günler Dileriz;

 

Bir cevap yazın

Comment
Full Name
Work email
Website
Company Name